منتخب مدیریت

ترجمه از روسي: علي رضا اردبيليKonchalovsky


(توضيح مترجم:  
آندره کونچالووسکيАndrei Konchalovsky  متولد 1937 در مسکو، سناريست، کارگردان و تهيه کننده آمريکايي روسي است که زماني همکار آندره تارکووسکي کارگردان نامي روس بود. لينک سايت رسمي وي.

اين مقاله كارگردان نامي سينما آندره كانچالوفسكي،  فرياد و اشک انساني است که ميخواهد ميهن خود را قبل از آنکه هلاک شود، از خواب گران ساليان سال بيدار کند.  ميتوان با فاکتهايي که اينجا اراٸه ميشود، برخوردهاي متفاوتي داشت اما دانستن آنها هم ضروري است.

اين ترجمه شامل همه مقاله نيست. انتشار اين مقاله بيش از يكسال در انتظار فراغتي براي تكميل ترجمه به تعويق افتاده است. بهتر مي بينم اين مقاله را به حجمي كه هست منتشر كنم. تنها دو سه پاراگراف آخر مقاله ترجمه نشده است. پايان توضيح)

من  می خواهم به شما برخي  آمار و فاکتهاي شگفت انگیزي را يادآوري کنم که به وضوح تأييد می کنند که در بسیاری از جهات روسیه بر اساس اين شاخصها از نظر ميزان فساد، امید به زندگی، سطح سرمایه گذاری در علم و مانند آن - نه در اروپا و یا حتی در در مقايسه با آفريقا در موقعيت اسفباري قرار دارد.

من علاوه بر اين خواهم گفت که ما نبايستي از چنين  مقايسه اي با آفريقا گله مند باشيم. آفريقايي ها توضيح خود را براي عقب ماندي دارند.: "تازه واردان" نژادپرست و استعمارگر،  چهار قرن آنها را بيرحمانه مورد استثمار و ويراني قرار دادند. اما در چهار قرن گذشته، چه کسي بجز خودي­هايمان ما را مورد استعمار و چپاول قرار داد؟

بدينگونه، ما اغلب آمار را ناديده مي گيريم. اينک نيز درک روح حقايق با ارقام بيروح دشوار خواهد بود.
اما مقیاس این فاجعه جاري کنوني در اراضي روسیه چنان بحراني است که از شما تقاضاي متمرکز کردن توجهتنان را دارم.

مرگ و مير در روسيه

-          در بيست سال اخير بيش از مليون نفر در روسيه از دنيا رفته اند. از اين جهت ما نسبت به برزيل و ترکيه 50 درصد و نسبت به اروپا چند برابر جلوتريم.

-          روسيه سالانه از نظر تعداد اهالي، به انداز منطقه پسکوف [در غرب روسيه با 656 هزار نفر اهالي. مترجم]  يا شهر بزرگي مثل کراسنودار [شهري با نفر 774 هزار نفر اهالي در جنوب روسيه. م.] کوچکتر ميشود.

-          ميزان خودکشي، مسمومیت، قتل و سوانح،  در روسیه قابل مقایسه با میزان مرگ و میر در آنگولا و بروندی است.

-    از نظر طول عمر مردان، روسيه يک پله پايين تر از بنگلادش در رتبه 160 قرار دارد. به بيان ديگر، در روسیه، امید به زندگی مردان،  كمتر از بنگلادش است.

-    از نظر کاهش مطلق ميزان اهالي روسيه در دنيا اولين مقام را داراست.

-          بر اساس برآورد سازمان ملل، اهالي روسيه از 143 مليون امروزي در سال 2025 به 121 تا 136 مليون نفر کاهش خواهد يافت.

-         

-    روسیه در جهان از نظر قدر مطلق کاهش جمعیت در مقام نخست قرار دارد.
بر اساس برآوردهای سازمان ملل متحد، جمعیت روسیه از  143 میلیون نفر فعلي به 121 مليون نفر در سال 2025  کاهش خواهد یافت.

-          8 تن از 10 نفر مقيم خانه هاي سالمندان، داراي خويشاني است که توانايي نگهداري از آنها را دارند. با اين وجود آنها به اين پناهگاهها تحويل داه شده اند و خويشانشان از آنها روي برگردانيده اند.

-          اينک ما داراي 2 الي 5 مليون بي سرپناه هستيم. (بعداز جنگ جهاني دوم تعداد آنها 700 هزار نفر بود. اين رقم در چين يک مليارد و چهار صد هزار نفري، 200 هزار نفر است يعني صد برابر کمتر از ما! اهميت کودکان براي چيني ها را ميتوان اينجا ديد. اين است مراقبت از کودکان و سالمندان و اين تضميني براي ملت در حال شکوفاٸي است.

-          والدين 80 درصد از 370 هزار کودک در پروشگاهها در قيد حات هستند و دولت آنها را نگهداري ميکند. من فکر ميکنم  اين،  کاري مجرمانه است.

-          ما مقام اول جهاني از نظر تعداد کودکاني که والدينشان آنها را بي سرپناه رها کرده اند، دارا هستيم.

همه اين ارقام در باره فرسوده شدن و سقوط ارزشهاي خانوادگي در کشور ما شهادت مي­دهند.

جنايت عليه کودکان

-          بر اساس اطلاعات اراٸه شده از سوي "کميته تحقيقات فدراسيون روسيه" در سال 2010 صدهزار فرد زير سن بلوغ قرباني بزهکاري و جنايت شده اند که از ميان آنها تعداد 1700 مورد تجاوز جنسي قرار گرفته و سپس به قتل رسيده اند. (بر اساس اين ارقام ما حتي آفريقاي جنوبي را پشت سر گذاشته ­ايم. )

-          هر روز در روسيه 4 الي 5 کودک به قتل ميرسند.

-          در سال 2010 در روسيه 9500 مورد جرم جنسيتي عليه کودکان زير سن بلوغ انجام شده است که از ميان آنها 2600 مورد تجاوز به عنف و 3600 مورد مقاربت جنسي بدون خشونت بوده است. (در عرض 8 سال جرمهاي جنسيتي تقريبا بيست برابر شده است)

از نظر ميزان وقوع اين قبيل جنايات ما تنها از آفريقاي جنوبي عقب تر هستيم.

اعتياد به مواد مخدر و الکليسم

-          سالانه 30000 (سي هزار) نفر شهروند روسيه (معادل جمعیت یک شهر کوچک)  از مصرف بیش از حد مواد مخدر می میرند.

-          هر سال 70000 هفتاد هزار نفر از مصرف ودکا کشته مي­شوند.

-          در کل طول جنگ [نيروهاي شوروي] در افغانستان، سربازان ما 14000 چهارده هزار  کشته دادند!

-          بر اساس گزارش سازمان بهداشت جهانی به ازاي هر شهروند فدراسیون روسیه 15 ليتر الکل خالص [يا 50 ليتر ودکا] در سال  مصرف ميشود. بايد در نظر داشت که در صورت 8 ليتر مصرف الکل خالص به ازای هر نفر [در هر کشوري] ، بقای آن کشور مورد تهديد است.

فساد

ميزان فساد و رشوه در روسیه ده برابر افزایش يافته، هم اينک، الیگارکهاي ما در لندن تبدیل به
سوژه تمسخر جامعه تجارت جهانی شده ­اند.


آزادي از مجازات در ارگانهاي قضايي تا جايي رسيده است که بر عليه "ماگنيتسکي" حقوقدان فوت کرده در زندان، [سه سال و نيم] بعداز مرگش پرونده جنايي باز شد يعني تصميم گرفتند تا انسان مرده اي  را که طبعا امکان مدافعه از خود را نداشت، محاکمه کنند!

[توضيح از مترجم: سرگئی ماگنیتسکی، نخستین کسی است که بعد از مرگش، به اتهام تقلب مالیاتی در روسیه محکوم می شود. وی که وکیل دعاوی بود و در استخدام یک شرکت سرمایه گذاری بین المللی به نام “هرمیتج کاپیتال” بود، در نوامبر سال 2009  و بعد از سپری کردن یکسال در زندان به طرز مشکوکی درگذشت. سرگئی ماگنیتسکی در نوامبر سال 2008 و درپی افشای اطلاعاتی مبنی بر دست داشتن پلیس و برخی مقامات روسی در یک اختلاس 130 میلیون یورویی، دستگیر شده و و در زندانی در مسکو در بازداشت بود.]


بنابراین ما می توانیم در مورد کاهش  اخلاق ملی می گویند - و در نهایت، مسئولیت این با دولت ما نهفته است.

و در حال حاضر - آیا می دانستید که:


در طول 10 سال گذشته در سیبری 11000 روستا و 290 شهر ناپدید شد.
میانگین تراکم جمعيتي در سیبری و شرق دور - 2 نفر در هر 1 کيلومتر مربع است.
میانگین تراکم جمعيتي در بخش مرکزی روسیه – 46 نفر در هر کیلومتر مربع است.
متوسط ​​تراکم جمعیت چین معادل 140 در هر کیلومتر مربع است.
میانگی تراکم جمعیتي ژاپن برابر با 338 نفر در هر کیلومتر مربع است.

ما براي چه کسي سيبري و کوريل [مجمع‌الجزایری آتشفشانی در استان ساخالین در روسیه که ژاپن مدعي مالکيت بخش بزرگي از آنهاست. مترجم.] را تصرف و توسعه داديم؟ بنظر ميرسد که براي چيني ها و  ژاپني ها. [اشاره مؤلف به حضور مؤثر اقتصادي چيني ها و ژاپني ها در اين مناطق شرق دور روسيه. مترجم.]

قرار داشتن نيمي از اهالي زير خط فقر براي کشوري [مثل روسيه] با ثروتهاي سرشار طبيعي و منابع آبي يک رسوايي بزرگ است.

اين ارقام براي من بهت آورند و اميدوارم که براي شما نيز چنين است.

من مطمئن هستم که پوتین تمام حقايق را می داند اما سوآل اين است که آيا او در اين باره فکر هم ميکند؟


فاجعه بار است که من فکر ميکنم که طبعا اين آخر کار و بدترين ممکن نيست و ما هنوز به ته مسٸله نرسيده ايم. هنوز مردم به اين درجه از بلوغ و توانايي نرسيده اند که بتوانند خود را برهانند و سوآل کنند: "ما کجا زندگي ميکنيم؟"

ما به استشمام بوي گند راه پله ها و توالتها عادت کرده ايم. ما به کشتار در پيرامون خود عادت کرده ايم. ما عادت کرده ايم به ديدن اينکه مردم در شهرها و روستاهاي روسيه  به معني واقعي کلمه براي زنده ماندن مبارزه ميکنند....