منتخب مدیریت

توضيح از علي رضا اردبيلي: Dugin

پس از سقوط اتحاد جماهیر شوروی در سال
1991، دوگین یکی از کسانی بود که در نگارش اساسنامه «حزب کمونیست فدراسیون روسیه» که تحت رهبری «گنادی زیوگانف» حیاتی دوباره یافته بود، مشارکت داشت که محصول آن به گفته بسیاری، بیش از آنکه مارکسیستی باشد لحنی ملی‌گرایانه داشت.


در سال 1997 دوگین در مقاله‌ای تحت عنوان «فاشیسم: بی‌مرزی و سرخ بودن» خبر از ورود «فاشیست‌های واقعی، رادیکال و انقلابی به صحنه روسیه» داد. او معتقد است که "زیاده روی ایدئولوژی نازیسم در آلمان موضوعی مختص این کشور است در عین حالیکه فاشیسم روسی ترکیبی از محافظه کاری ملی با خواست عمیق برای تغییر است."

دوگین سپس نشریه‌ای با نام «المنتی» را تاسیس کرد که روسیه دوران تزاری و سپس دوران استالین را به عنوان دوران اوج روسیه می‌نگریست و در دفاع از آن و همچنین ترویج دیدگاه «اورآسیا» به عنوان مسیری برای احیاء امپراطوری روسیه می‌کوشید. جالب این است که اخیرا به دستور پوتین محتوای کتب درسی مدارس روسیه تغییر یافته و از دوران تزار و استالین به عنوان دو مرحله اوج اقتدار روسیه نام می‌برند.


در ادامه کار روزنامه‌نگاری، دوگین با هفته نامه «دن (روز)»، به سردبیری «الکساندر پروخانف» همکاری کرد که مهم‌ترین مرکز آرای ضدیهود و مبلغ ملی‌گرایی افراطی در روسیه است.
در 31 می 2001 دوگین «حزب اوراسیا» را با حمایت مستقیم و پنهان مالی و سیاسی دفتر ولادیمیر پوتین تاسیس کرد و سپس نام آن را به «جنبش اوراسیا» تغییر داد. هم اکنون این جنبش از سوی حلقه‌های رهبری نظامی روسیه و همچنین رهبران کلیسای ارتدوکس روس حمایت می‌شود. هدف از این حمایت چیزی جزء احیاء مجدد امپراطوری روسیه با تسلط مجدد بر سرزمین‌های استقلال یافته از اتحاد جماهیر شوروی سابق و حتی گسترش آن به تمامی اروپا و آسیا (غیر از ژاپن و انگلیس) نیست. نقشه‌ای که در دفتر کار دوگین و همچنین روی جلد کتاب «تئوری چهارم» حک شده نمایانگر آرمانهای کشورگشیانه اوست.

دوگين در سفرهاي متعدد به ايران در حضور دست راستي ترين روحانيان عاليرتبه قم و رهبر جمهوري اسلامي بوده است.


شرح مناسبات كمونيسم منحل شده شوروي، حزب كمونيست در روسيه جديد، نئو فاشيسم، سياستهاي توسعه طلبانه روسيه پوتين (و ارمنستان)، سياستهاي جهموري اسلامي ايران و نقش افكار "الكساندر دوگين" در مركز اين ماجراها، بغايت براي فهم سياست ايران و روسيه و يافتن نخ ارتباط كمونيستهاي باقي مانده از اضمحلال اين ايدئولوژي و ضد امپريالسيم مشترك آنها با روسيه-رژيم اسد-رژيم ايران، كمك خواهد كرد. مهمتر از همه فاكتهايي است كه ارائه ميشود و سرنخهايي است كه خواننده علاقه مند خود ميتواند در منابع ديگر و در مطالعات آتي خود، آنها را با حساسيت بيشتري دنبال كند.


با اشراف به فاكتهاي فوق، هم فهم علت حمايت كمونيستهاي امروزي از سياست امروز روسيه در اوكرائين و سياست دهه 1990 صربستان به رهبري ميلوسوويچ و كاراجيج در بالكان، ممكن ميشود و هم رابطه علت و معلولي مجموعه اي از عمليات غيرعقلاني گاه و بيگاه اين قوم را ميتوان براحتي دريافت. دوگین با دو درجه دکترا در فلسفه و علوم سیاسی از شناخته شده‌ترین متفکران حال حاضر روسیه به شمار می‌رود. وی بنیانگذار جریان فکری نئو اوراسیا و از منتقدان جدی جهانی سازی در روسیه است و آرای وی در خصوص هویت یگانه و منحصر به فرد روسی و ضرورت حضور اثرگذار  روسیه به عنوان حامل هویتی ویژه و متفاوت با هویت غربی در تعاملات تمدنی جهان امروز معروف است. كمونيستهاي ايراني طرفدار بشار اسد،  پوتين و ميلوسوويچ همه مطالب حزب كمونيست امروزي روسيه به رهبري ژوگانف را همچون آيات مسلم قرآن خود تبليغ ميكنند. 
ترجمه سخنان اخير الكساندر دوگين در مورد عشق ويبه احمدي نژاد و ديگر مسائل مربوط به انتخابات رياست جمهوري در ايران. (ترجمه از سوي يك دوست انجام شده است) دوگين اين سخنان را در مصاحبه با يكي از همكاران شبكه امنيتي "سحر"  بنام "خيال مؤذن" ايراد كرده است. (لينك صفحه فيسبوكي خيال مؤذن براي شناخت بهتر وي) لينك كليپ يوتيوبي اوريرژينال و روسي  سخنان دوگين) تأكيد در متن زير ازمن است. (پايان توضيحات)


الكساندر دوگين: "خب میبینید به هر حال در ایران در این اواخر تمایل به نزدیکی با ایالات متحده وجود دارد. من نمیدانم که رهبری مذهبی که عالی‌ترین حاکم در کشور [ایران] هست، چرا خواستار خودداری احمدی نژاد از شرکت در انتخابات شد. احمدی نژاد، محافظه کار مردمی و لیدر ایرانی، که دوست صمیمی من است، البته که این مسئله [عدم تأیید صلاحیت وی] برای من بسیار غم‌انگیز است. برای اینکه به نظر من او سیاستمدار خوبی است و من به او بسیار احترام میگذارم. بدین ترتیب... به نظر من خیلی مهم نیست که الآن دقیقا چه کسی در ایران پیروز میشود. چونکه همه حاکمیت هم بر اساس قانون اساسی و به طور سنتی، متعلق به لیدر مذهبی، رهبر است و او، بدون تردید مظهر ضمانت مشروعیت رژیم سیاسی در ایران است. من به بصیرت و تدبیر او ایمان دارم و فکر میکنم که در واقع خود او، کاندیداهای مختلف ریاست جمهوری را ـ که حمایت [مردم را] دریافت کرده باشند ـ منصوب میکند
.

اما من میخواهم بگویم که اکنون خیلی مهم است که همکاران ایرانی ما متوجه عامل ترامپ باشند. اکنون تلاش برای برآمدن غربگرایان، برای ایران و برای روسیـ...، و برای روابط ایران و آمریکا بسیار بد خواهد بود. باید نماینده محافظه‌کاری در ایران برسرکار بیاید که با او، ترامپ مانند آدمی مثل خودش که رئالیست و طرفدار یک حکومت ملی گرای مستقل است، بسیار بهتر به توافق می‌رسند، تا یک حکومت معتدل غربگرا و یک چهره ظاهرا انسانگرایی مثل روحانی. به نظر من باید رئیس جمهور جدیدی را جایگزین نمود اگر امکان داشت با احمدی نژاد، ـ که دیگه این را رهبر تصمیم میگیرد ـ یعنی فردی قوی و محافظه کار را که بازتاب دهنده ایران مذهبی شیعی آزاد مستقل باشد که پیرو هویت و مأموریت خود باشد.

آخرین حرفی که درباره ایران باید گفت من میخواهم بگویم که ای دوستان عزیز ایرانی، ما در برهه نزدیکی [ظهور] مهدی زندگی میکنیم. اقدامات بسیاری را باید به عمل آورد، در زمان نزدیکی باید آماده آن بود. اما ضعف و سستی به هیچ وجه جایز نیست. ما در برهه جنگ آخر الزمان زندگی می‌کنیم. به ایده و اهداف خود وفادار باشید. به مأموریت اسلام شیعی ایرانی وفادار باشید. و همه چیز خوب خواهد بود و در این صورت همه سختی‌ها را پشت سر خواهیم گذاشت."