سالگردها

گزارش کمیته برگزاری مراسم بزرگداشت۲۱ آذر از 68-مين سالگرد تأسيس حكومت ملي آزربايجان جنوبي در گوتبرگ سوئد

در كنار مراسمي متعددي كه در آزربايجان و شهرهاي مختلف جهان بطور سالانه در بزرگداشت ياد حكومت ملي  آزربايجان جنوبي1945-1946 برگزار ميشود، روز شنبه 14 دسامبر 2013 مراسمي بمناسبت بزرگداشت 68-مين سالگرد تأسيس حكومت ملي آزربايجان جنوبي به رهبري سيد جعفر پيشه­وري ,در شهرگوتنبرگ سوئد برگزار شد. اين مراسم از سوي يك كميته سه نفره متشكل از خانمها افسانه سولدوزلو، سيمين صبري و آقاي تقي سليمانجاه برگزار شد.

1

همه قسمتهاي اين مراسم بطور مستقيم از ماهواره براي بينندگان تلويزيون"بوتٶو آذربايجان" در همه جهان پخش مي­شد.

اين مراسم در سه قسمت مجزاي زير اجرا شد:

1.   سخنراني­ها
2.   برنامه هاي هنري
 
3.   ميزگرد

 TV 1

سخنرانيها: اين قسمت از برنامه شامل سخنراني­هاي منسجم از سوي افرادي با گرايشات و پيشينه و تعلقات سياسي كاملا متفاوت بود. سخنرانان از زواياي مختلف، نگاه امروزي نسل كنوني  آزربايجان به حوادث تاريخي هفت دهه پيش از اين را مورد موشكافي قرار دادند. دو نكته تقريبا در همه سخنراني­ها به چشم مي­خورد:

 خانم افسانه سولدوزلو (عكس زير) مجري بخش اول برنامه بود:

Afsane Xanim

1.   تحليل حوادث تاريخ ازمنظري به دور از ايدئولوژي و از موقع حقوق بشري امروزين و اطلاعاتي كه امروز دردسترس ماست.
2.   ارزشگذاري كارنامه حكومت ملي با عزيمت از حق حاكميت ملي و نقش تعيين كننده اراده شهروندان  آزربايجان و براساس دستاوردها و اصلاحاتي كه اين حكومت طي فرصت كوتاه يكساله موفق به انجام آنها شد.

 

 Nigar 1

يك نكته جالب در مراسم مورد بحث، تزئين ديوارهاي سالن محل اجراي مراسم باتابلوهايي از يك هنرمند مقيم داخل كشور بود. آثار مزبور شامل پرداخت هنري از تصاويري از بزرگان تاريخ آزربايجان در شكل تابلوهايي نسبتا بزرگ بود. برخي از اين تابلوها مثل مدينه بوللوري، حبيب ساهر و دكتر محمد علي فرزانه مربوط به شخصيتهايي بودكه مستقيما در دوره حكومت ملي آزربايجان فعال بودند، برخي ديگر از اين شخصيتها مثلصمد بهرنگي، مرضيه احمدي اسكويي، غلامحسين ساعدي، دكتر جواد هيئت و دكتر رضابراهني قضاوتهايي درست و منصفانه­اي در بزرگداشت ياد حكومت ملي و زنده نگاهداشتن ياد حكومت ملي و انتتقال شعارهاي حكومت ملي به نسل حاضر داشته­اند. تابلوهايي از ميرزا علي اكبر صابر و حسين جاويد هم در اين مجموعه نفيس جاي داشت. علاوه بر اينها تصاويري از سيد جعفر پيشه­وري و تعدادي اززندانيان سياسي جنبش ملي آزربايجان كه هم اينك در زندان هستند، زينت بخش سالن محل اجراي مراسم بود. زندانيان سياسي مزبور عبارت از حسن دميرچي و پنج رهبرزنداني تشكيلات يئني گاموح شامل دكتر لطيف حسني، شهرام رادمهر، محمودفضلي، آيت مهرعلي بيگلو و بهبود قلي­زاده بود. همچنین تصاویری در اعتراض به خشکاندن عمدی دریاچه اورمیه و این فاجعه اکولوژی و محیط زیستی‌، که چون تهدیدی جدی در زندگی‌ نه تنها مردم ساکن بر آزربايجان بلکه به وسعتی بسیار وسیعتر از آن روز به روز ملموستر میشود، به چشم میخورد.

 Dr Yahyayi

تصاوير و فيلمهايي از رهبران حكومت ملي و موجوديت يكساله آن در پرده بزرگ برروي ديوار پخش ميشد. از فيلمهاي پخش شده مزبور يك كليپ ارزنده از يكي از مراسم بزرگداشت حكومت ملي در تبريز در سالهاي گذشته بود كه يكي از رهبران جنبش ملي يعني زنده ياد چنگيز بخت آور در آن سخنراني ميكرد. از نكات جالب، وحدت زاويه ديد مرحوم چنگيزبخت آور در سخنراني مزبور با سخنراني­هاي انجام شده در مراسم بود. چنگيز بختآور از آن دسته از رهبران جسور جنبش ملي آزربايجان بود كه تعلق فكري و عملي به جنبش چپ داشت و در دوران فعاليت در دوره جديد جنبش ملي آزربايجان نيز مدافع شعارهاي عدالتخواهانه و سوسياليسم دمكراتيك بود. وي در سخنراني تاريخي پخش شده درسالن در نهايت شجاعت و صراحت از شعارهاي جنبش ملي آذربايجان دفاع كرده، ياد حكومت ملي آزربايجان را گرامي داشته و به تحليل دستاورهاي آن پرداخت. 

Alirza 2Komite uzvleri 3

سخنرانان مراسم 14دسامبر 2013 در شهر گوتنبرگ به شرح زير بود:

 بابك بخت آور
-   دكتر محمد حسين يحيايي
-  عارف رحيم اوغلو
- امير مرداني سخنگوي تشكيلات آزوح
-   ستار سئويگين مسئول فدراسيون آزربايجانيهاي سوئد
-  آذر حيدر قيزي
-  كتر سيمين صبري سخنگوي تشكيلات اتحاد ملي دمكراتيك آزربايجان جنوبي (بيرليك)
-  علي رضا اردبيلي سخنگوي ديگر تشكيلات “بيرليك”
-  دكتر جواد درختي مسئول تلويزيون "بوتٶو آزربايجان"
-هاشم بيلگين سخنگوي حزب ليبرال دمكرات آزربايجان جنوب.

علاقه مندان به شنیدن جزئیات تک تک سخنرانیها میتوانند منتظر پخش سخنرانیها در یوتیوب و فیسبوک باشند.

 Cemi 7

مدیریت بخش دوم برنامه با خانوم  دكتر سیمین صبری بود.

 Simin 2 ci aparici kimi 2 Ali

 در  بخش دوم مراسم، هنرمنداني از شمال و جنوب آزربايجان به اجراي آثار موسيقي كلاسيك آزربايجان و جهان پرداختند.
ميهمان از راه دور برنامه آقاي اسماعيل جميلي شاعر ملي آزربايجان بود كه از طريق اسكايپ يك شعر در باره حكومت ملي آزربايجان و شعر ديگري به ياد چنگيز بخت آور خواند.Cemi 9

نگار قهرمانلی دانشجوی آکادمی موزیک دانشگاه برگن. نروژ : پیانیست، ارگیست، خوانده موغامآزربايجان و سوپرانو–اپرا
همای قاسمزاده دانشجوی آکادمی موزیک دانشگاه برگن . نروژ: پیانیست 
احمد میرزایف دانشجوی آکادمی موزیک دانشگاه  اسلو. نروژ : .پیانیست، اجرا کننده ساز وآواز عاشق آزربايجان، وکالیست و خواننده تنور اپرا، خواننده موسیقی سنتی و فلکلورآزربایجان
سوتوی قاراداغلي ووکالیست،از شاگردان مكتب موسيقي حسن آقا دميرچي در تبريز و فارغ التحصيل از آكادمي موسيقي باكو، اجرا كننده تنور اوپرا
حسین نصیر لوو هنرمندموسیقی آزربایجان :نوازنده تار آذربایجانArtistler

 

بخش هنري در سطح كيفي بسيار بالايي بود كه خود به تنهايي ميتوانست مضمون يك كنسرت موسيقي سطح بالاباشد.

ميزگرد:از نيمه شب به بعد به مدت سه ساعت ميزگردي با شركت سخنرانان مراسم، علاقه مندان و فعالين جنبش ملي برگزار شد كه به مسائل روز جنبش ملي پرداخت.

 

ویدئو فیلم‌ها از مراسم کم کم بعد از باز بینی‌ و برسی‌ کیفیت کم کم در فیسبوک و یوتوب منتشر خواهد شد.

 KuftePiamis  Nigar2 HanimSham 1

لينك  آلبوم عكسي بزرگتري از مراسم منتشر شده در در فیسبوک : https://www.facebook.com/simin.sabri/media_set?set=a.593606157354779.1073741835.100001162018474&type=1

Cemi 4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Komite Dincelir